• Aktualności
  • 2016-04-26 12:28:01 r.

Konferencja naukowo – szkoleniowa „Choroby tarczycy – aktualne standardy leczenia zachowawczego i wskazania do leczenia operacyjnego”

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja naukowo – szkoleniowa „Choroby tarczycy – aktualne standardy leczenia zachowawczego i wskazania do leczenia operacyjnego”, która odbyła 23 kwietnia br. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Wydarzenie zorganizował Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich Oddział Podkarpacki. - Tematyka konferencji została wybrana nieprzypadkowo. Podkarpacie jest regionem Polski ubogim w jod, co predysponuje jego mieszkańców do występowania wola endemicznego i innych chorób tarczycy. Obecność zaproszonych gości, wybitnych ekspertów m.in. prof. dr hab. n. med. Alicji Hubalewskiej-Dydejczyk, dr hab. n. med. Marcina Barczyńskiego oraz prof. dr hab. n. med. Macieja Modrzejewskiego zapewniło wysoki poziom naukowy – informuje dr n. med. Jan Wojciech Wroński, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej krośnieńskiego Szpitala. Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego, w ramach dotacji przeznaczonej na realizację programów zdrowotnych.

Konferencja składała się z dwóch sesji – cyklu wykładów przeprowadzonych przez czołowych polskich specjalistów z dziedziny endokrynologii oraz z sesji chirurgicznej, podczas której zostały umówione m.in. sposoby prewencji pooperacyjnej niedoczynności przytarczyc, czy operacje węzłowe w nowotworach głowy i szyi.

- W diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy obserwuje się duży postęp. Korzysta się z osiągnięć biologii molekularnej, biofizyki, nowych procedur i nowoczesnych urządzeń. Zmieniają się zalecenia i standardy diagnostyczno – terapeutyczne. Podczas konferencji przedstawiono aktualne standardy leczenia zachowawczego i operacyjnego chorób tarczycy. Zostaną przedstawione wyniki stosowania (neuromonitoringu) IONM w operacjach tarczycy. Jednym z możliwych powikłań po operacjach tarczycy jest uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego, co jest dużym kalectwem. IONM pozwala w sposób bezpieczny wykonywać operacje tarczycy i tym samym zmniejszać ryzyko uszkodzenia tego nerwu. Od czerwca 2014 roku w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej krośnieńskiej lecznicy wszystkie operacje całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego odbywają się z użyciem IONM. W trakcie konferencji zostały zaprezentowane doświadczenia własne oddziału z wykonanych ponad 100 operacji całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego z użyciem IONM. Oddział zapewnia również kompleksową opiekę nad chorymi w oparciu o dobrą współpracę z lekarzami endokrynologami i laryngologami oraz środkami referencyjnymi – tłumaczy dr n. med. Jan Wojciech Wroński.

Przeprowadzenie konferencji w zaplanowanym kształcie przyczyniło się do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń oraz do poznania nowych procedur w dziedzinie współczesnej chirurgii i endokrynologii. Konferencja zgromadziła ponad stu specjalistów z zakresu chirurgii, endokrynologii, lekarzy rodzinnych, pielęgniarek z województwa podkarpackiego.