• Aktualności
  • 2017-07-19 15:49:10 r.

Protest zorganizowany przez Stowarzyszenie „Czyń Dobro Mimo Wszystko”

W dniu 17 lipca br., przed Szpitalem odbył się protest zorganizowany przez Stowarzyszenie „Czyń Dobro Mimo Wszystko” mający na celu wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie niezakwalifikowania krośnieńskiego szpitala do III poziomu referencyjności w ramach „sieci szpitali”, których lista została ogłoszona 27 czerwca. Do protestu przyłączył się Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”.

W tej sprawie Dyrekcja krośnieńskiej placówki złożyła protest w Narodowym Funduszu Zdrowia, na który jednak otrzymała negatywną odpowiedź. W związku z tym 17 lipca złożono odwołanie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie decyzją Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 czerwca 2017 r. i utrzymaną decyzją z dnia 11 lipca 2017 r. został zakwalifikowany do II stopnia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa podkarpackiego. Tym samym, pomimo złożonego przez Szpital w dniu 3 lipca 2017 r. protestu, nie zostały uznane dwa zakresy świadczeń od wielu lat realizowane przez krośnieński szpital, tj.: okulistyka dla dzieci i otorynolaryngologia dla dzieci, co spowodowało, że Szpital nie został przez NFZ zakwalifikowany do III stopnia systemu zabezpieczenia.


W zakresie spełnienia kryteriów dla poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenie krośnieński szpital znacznie przekracza minimalne wymogi dla poszczególnych stopni „sieci szpitali”.
- poziom szpitali I stopnia: wymóg to minimum 2 profile z katalogu pięciu profili krośnieński szpital posiada wszystkie pięć.
- poziom szpitali II stopnia: wymóg to minimum łącznie 6 profili z 14 wymienionych dla szpitali I i II, w tym trzy z katalogu wskazanego dla szpitali II stopnia – krośnieński szpital posiada 12 profili I i II stopnia, w tym 7 profili II stopnia.
- poziom szpitali III stopnia: wymóg to minimum łącznie 8 profili z katalogów dla szpitali I-III stopnia, w tym 3 profile z katalogu szpitali III stopnia – krośnieński szpital realizuje 3 profile z katalogu III stopnia – choroby płuc, okulistyka dla dzieci, otorynolaryngologia dziecięca.

Pomimo, że w statucie Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie znajdują się wyodrębnione oddziały realizujące świadczenia dla dzieci w dziedzinie okulistyki i otorynolaryngologii, to Szpital nie mógł zawrzeć odrębnego kontraktu, gdyż Oddział Wojewódzki NFZ nigdy nie prowadził postępowania w przedmiotowych zakresach. Konsekwencją decyzji Oddziału Wojewódzkiego NFZ jest fakt, że żaden podmiot w województwie podkarpackim nie posiada odrębnego kontraktu na leczenie stacjonarne dzieci w dziedzinie okulistyki oraz otorynolaryngologii w województwie podkarpackim.