30 maja 2019 roku w sali konferencyjnej Szpitala odbyły się warsztaty "Bezpieczny maluch" dla kobiet w ciąży, ale także rodziców maluchów oraz opiekunów. Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją. Brało w nim udział ok. 100 osób. Tematem przewodnim spotkania było dziecko i jego bezpieczeństwo. Szpital warsztaty zorganizował razem z Medikurs w ramach Kampanii Bezpieczny Maluch.

  • Aktualności
  • 2019-07-05 11:55:22 r.

Radykalna prostatektomia laparoskopowa - Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej

Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krosnie wykonuje w sposób rutynowy zabiegi metodą laparoskopową z zakresu raka prostaty, tzw. radykalną prostatektomię laparoskopową.

Dr n.med. Dariusz Sobieraj konsultant ds. Urologii na województwo podkarpackie: „Zabiegi laparoskopowe w zakresie raka prostaty wykonujemy metodą zewnątrzotrzewnową. Po wytworzeniu przestrzeni roboczej z dostępu załonowego, przedpecherzowego zakładamy porty i wypreparowujemy prostatę włącznię z pęcherzykami nasiennymi i ewentualnie regionalnymi węzłami chłonnymi. Krwawienie zaopatrujemy przy pomocy klipsów typu „ Hemolock” lub klasycznie koagulacją. Stosujemy szew ciągły na zespolenie cewkowo- pęcherzowe.

Zabieg radykalnej prostatektomii metodą laparoskopową jest dla Pacjenta znacznie bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą. Za korzyść na rzecz laparoskopii przemawiają znacznie mniejsza utrata krwi przez Pacjenta w trakcie zabiegu, mniejsze obciążenie organizmu związane ze zredukowaną ingerencją w homeostazę i fizjologię człowieka. Po laparoskopii Chory szybciej powraca do zdrowia, można wcześniej rozpocząć skuteczną rehabilitację, jak również odczuwany ból jest znacznie mniejszy w porównaniu do metod klasycznych – przy zachowaniu tych samych efektów onkologicznych”.