• Aktualności
  • 2020-02-04 13:39:04 r.

Sukces krośnieńskiej Urologii

W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonano pierwszy w regionie krośnieńskim zabieg radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty z powodu nowotworu metodą laparoskopową.

- Krośnieńska lecznica dąży do rutynowego wprowadzania nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in. urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu i endoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta. Corocznie Szpital organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Nabyta wiedza podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza, dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy Blok Operacyjny na Podkarpaciu– mówi Piotr Jurczak – z-ca dyrektora ds. lecznictwa.

Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym, jak i również operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez 3 – 4 niewielkie nacięcia w powłokach. Przebieg zabiegu obserwuje na ekranie monitora, dzięki czemu lekarz ma wielokrotne powiększenie operowanego pola. Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy. - Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem – mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej – Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia. Rak pęcherza moczowego jest siódmym najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn a jedenastym dla kobiet i mężczyzn łącznie. Wcześnie wykryty rak pęcherza moczowego jest możliwy do wyleczenia drogą endoskopową. Niestety przy dużym zaawansowaniu choroby konieczne jest leczenie polegające na usunięciu całego pęcherza moczowego wraz z prostatą z następowym wytworzeniem nowej drogi odprowadzenia moczu.

- Zabieg radykalnej cystektomii metodą laparoskopową jest procedurą wprowadzaną na Oddziałach Urologii w województwie podkarpackim i w całej Polsce. Jest dla Pacjenta bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą - tłumaczy dr n. med. Dariusz Sobieraj - ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala w Krośnie.

Na filmie przedstawiono fragmenty zabiegu laparoskopowej cystektomii.