• Aktualności
  • 2022-07-27 12:34:10 r.

RIRS - zabiegi giętkiej ureterorenoskopii w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu kamicy dróg moczowych. Personel Oddziału regularnie bierze udział w szkoleniach, warsztatach i seminariach poświęconych nowoczesnym metodom leczniczym. Stale powiększająca się baza sprzętowa pozwala na kompleksowe leczenie pacjentów z kamicą dróg moczowych (ESWL, PCNL, URS-L, RIRS, zabiegi klasyczne).

Dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej: - Od dwóch lat w Oddziale rutynowo wykonuje się zabiegi RIRS (retrograde intrarenal surgery – wsteczna endoskopia zabiegowa nerki), które zarezerwowane są do leczenia kamicy w obrębie kielichów i miedniczki nerkowej, zarówno w nerkach prawidłowo zbudowanych, jak i nerkach z wadami układu kielichowo-miedniczkowego n. w nerce podkowiastej. Od dotychczas stosowanego leczenia metodą PCNL (percutaneous nephrolithotrypsy – przezskórna nefrolitotrypsja) różni się tym, że do nerki lekarz dostaje się przez cewkę moczową z wykorzystaniem giętkiego endoskopu i nie ma konieczności nacięcia w okolicy lędźwiowej. Dotychczas dostępne i od wielu lat z powodzeniem stosowane w Krośnieńskim Szpitalu zabiegi URS-L (UreteroRenoScopic Lithotripsy – litotrypsja ureterorenoskopowa) sprawdzają się w leczeniu kamicy moczowodów i częściowo miedniczki nerkowej. Do lipca 2022 roku wykonano około 100 zabiegów RIRS. Uzupełnieniem tej metody niejednokrotnie jest procedura ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy – litotrypsja pozaustrojowa falą uderzeniową), która przy twardych złogach nie zawsze pozwala na całkowite wyleczenie. Brakującym elementem tej „urologicznej układanki” są właśnie zabiegi RIRS.Procedura RIRS zapewnia dostęp do każdego miejsca w obrębie nerki i pozwala na kruszenie kamieni przy pomocy lasera. Zabiegi te cechują się małą inwazyjnością, wysoką skutecznością, niosą ze sobą niskie ryzyko powikłań i pozwalają na szybką rekonwalescencję.

Film z zabiegu RIRS: www.youtube.com/watch?v=6BPVNTqjuOU