• Aktualności
  • 2016-09-02 13:43:44 r.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w krośnieńskim Szpitalu

Projekt pod nazwą Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia "Kobieta i Dziecko" był jednym z tematów konferencji, która odbyła się 1 września br. w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. W tym dniu krośnieńska placówka gościła Renatę Szczęch - podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W konferencji wziął także udział Jerzy Borcz - przewodniczący Komisji Budżetu, Mienia i Finansów Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Teresa Gwizdak – dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.



W trakcie spotkania m.in. omówiono szczegóły projektu Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia "Kobieta i Dziecko", który jest inwestycją długo oczekiwaną przez mieszkańców regionu. Dyrektor Piotr Lenik podkreślił kompleksowy charakter projektu, który obejmuje opiekę nad matką oraz dzieckiem, od momentu planowania rodziny aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, w tym profilaktykę, diagnostykę, leczenie i rehabilitację pod względem schorzeń laryngologicznych, neurologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych, okulistycznych. Podsekretarz stanu Renata Szczęch stwierdziła, że projekt Szpitala doskonale wpisuje się w najnowsze trendy demograficzne i zapotrzebowanie społeczne.

Projekt Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia "Kobieta i Dziecko" obejmuje opieką matkę i dziecko w rodzinie - gwarantuje zarówno edukację związaną z planowaniem rodziny, opiekę okołoporodową nad matką i dzieckiem, transport noworodków z zagrożeniem życia z innych szpitali do Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodków w Krośnie lub do szpitali specjalistycznych poza województwo. Założeniem projektu jest kompatybilna modernizacja powiązanych ze sobą obszarów funkcjonalnych obejmujących kompleksową opiekę nad kobietą i dzieckiem, od momentu ciąży aż po opiekę nad pacjentem w wieku młodzieńczym. Jego główną zaletą jest podejście całościowe do procesu profilaktyki, diagnostyki, leczenia kobiet i dzieci. W wyniku inwestycji powstanie nowa jakość w sferze organizacji opieki medycznej oraz warunków pobytu pacjentów.

Projekt pozwoli na korzystanie ze świadczeń wysokiej jakości, w przyjaznej atmosferze, z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa i komfortu. Dzięki niemu w krośnieńskim szpitalu możliwe będzie: odbywanie porodów rodzinnych z zachowaniem intymności i różnych form aktywności rodzącej (np. porody w wodzie, korzystanie z przyrządów, różne techniki znieczulające) obecność osoby towarzyszącej nawet w trakcie porodu poprzez cesarskie cięcie, sprawne przyjęcie do porodu poprzez odrębną izbę przyjęć (poza izbą przyjęć ginekologiczną), kompleksowe zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego chorych noworodków i dzieci, a także zagwarantowanie właściwych warunków pobytu dla matki i dziecka (sale z węzłami sanitarnymi). Na Oddziale Dziecięcym zostanie zwiększony komfort pobytu dzieci na oddziale, zostanie utworzony odcinek obserwacyjny dla dzieci z nieżytem przewodu pokarmowego.