2023-12-07 08:42:20 r.

Najnowocześniejsze metody leczenia w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej


Najnowocześniejsze metody leczenia w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej

1 grudnia br. w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie odbyły się IX Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe, których głównym tematem było nowoczesne leczenie gruczolaka prostaty z wykorzystaniem lasera holmowego i tulowego.

Zabiegi urologiczne zostały przeprowadzone w ramach webinaru IX Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych podczas których nowe lasery tulowy i holmowy znajdujące się na wyposażeniu bloku operacyjnego, były zaprezentowane jako nowoczesna opcja terapeutyczna. Oba lasery, które są w posiadaniu krośnieńskich urologów, to dla operatorów narzędzia precyzyjnej pracy, które są używane w zabiegach urologicznych. Dla pacjentów ich użycie podczas zabiegu oznacza krótszą hospitalizację, mniejsze ryzyko komplikacji, szczególnie dla tych osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. – Lasery prawie do zera redukują krwawienie. Nie tylko tną, ale również zaopatrują ranę, co przyśpiesza proces gojenia. Jest to działanie bezcenne dla pacjentów po zawałach, zwłaszcza tych, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe – mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej, który podczas warsztatów prezentował podkarpackim urologom zabieg enukleacji gruczolaka prostaty przy pomocy supernowoczesnych laserów.Oprócz zabiegów enukleacji gruczolaka prostaty laserem holmowym oraz tulowym, lekarze z Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej krośnieńskiego Szpitala - lek. Bartłomiej Sobutka oraz lek. Michał Szczęch przeprowadzili prezentację na temat zastosowania robotyki i laserów w dziedzinie urologii.

Ogromne znaczenie dla krośnieńskich lekarzy ma multidyscyplinarność laserów. Są wykorzystywane również przez wielu innych specjalistów, co znacznie podnosi standardy leczenia pacjentów z terenu Podkarpacia.

Warsztaty były współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego. Patronat nad wydarzeniem objęła Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie.