Dane kontaktowe:

Jednostka Nr telefonu
Rejestracja, segregacja 13 43 78 559
Dyżurka pielęgniarek 13 43 78 543
Obszar obserwacyjny 13 43 78 291
Izba Przyjęć Planowych 13 43 78 564
Pielęgniarka oddziałowa 13 43 78 494

Adres e-mail:

Jednostka E-mail
Oddział sor@krosno.med.pl

Lokalizacja:

Oddział zlokalizowany jest w Budynku C na poziomie 0.
Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpital Krosno zdj 1
Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpital Krosno zdj 2
Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpital Krosno zdj 3

Struktura organizacyjna:

Szpitalny Oddział Ratunkowy jest jednostką systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, mieści się na parterze w budynku C. Dysponuje 7 łóżkami, w tym 2 stanowiskami do resuscytacji. Przestrzeń oddziału podzielona jest na strefy: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć; resuscytacyjno-zabiegową; wstępnej intensywnej terapii; terapii natychmiastowej; obserwacji; konsultacyjną. Oddział wyposażony jest w sprzęt do ratowania życia i monitorowania czynności życiowych. Do dyspozycji SOR-u jest także Pracownia Diagnostyki Obrazowej oraz Pracownię Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologii.

Szpitalny Oddział Ratunkowy z Izbą Przyjęć Planowych został zarejestrowany jako wyodrębniona komórka organizacyjna w strukturze krośnieńskiego Szpitala, w styczniu 2003 r. Wchodzi on w skład systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, a jego działalność reguluje Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. W przypadku, gdy potrzeby leczenia specjalistycznego przekraczają możliwości Szpitala, pacjent przekazywany jest do właściwego ośrodka o wyższej referencyjności. Oddział dysponuje karetką wyposażoną w specjalistyczny sprzęt ratunkowy oraz w wykwalifikowany personel.

Pacjencie, nim udasz się do szpitalnego Oddziału Ratunkowego:

Kiedy możesz skorzystać z SOR ?

Jeśli znalazłeś się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, np. miałeś wypadek, uraz, zatrucie lub nagle zachorowałeś w dniu zgłoszenia do oddziału.

Zgłoś się na SOR, jeśli:
• doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. zranienie, złamanie)
• nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz duszności i problemy z oddychaniem
• występuje u Ciebie krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
• przychodnia nie może udzielić Ci pomocy, a Twój stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.

Czy potrzebujesz skierowanie?

Nie. Do szpitalnego oddziału ratunkowego możesz zgłosić się bez skierowania.

Czy musisz zgłosić się do placówki według miejsca zamieszkania?

Pomoc uzyskasz w każdym SOR. Nie obowiązuje rejonizacja.

Kiedy nie powinieneś korzystać z SOR?

Szpitalny Oddział Ratunkowy to nie przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej, ani przychodnia specjalistyczna. Dlatego nie korzystaj z niego, aby uzyskać:
• receptę na stosowane przewlekle leki;
• skierowanie na konsultacje specjalistyczne i badania dodatkowe;
• zwolnienie lekarskie, wniosek do ZUS, skierowanie do sanatorium oraz inne zaświadczenia i druki medyczne nie związane ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego,
• pomoc we wszystkich stanach zdrowotnych nie stanowiących zagrożenia zdrowia i życia.

Centra Urazowe na Podkarpaciu:

Na Podkarpaciu działa Centrum Urazowe udzielające świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z mnogimi wielonarządowymi obrażeniami ciała, tzw. pacjentom urazowym oraz Centrum Urazowe dla Dzieci (CUD), w której są diagnozowani i leczeni pacjenci do ukończenia 18. roku życia z najcięższymi urazami, np. po wypadku komunikacyjnym czy upadku z wysokości. Centra Urazowe mieszczą się w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, ul. Lwowska 60, 35-301 Rzeszów, tel. (017) 866 49 47.

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie przyjął pięciostopniowy system triage, który pozwala podzielić pacjentów na 5 kategorii uwzględniających sytuację zdrowotną pacjenta. Triage obejmuje wszystkich pacjentów zgłaszających się do SOR.

Triage ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom zgłaszającym się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pozwala na efektywne zarządzanie opieką medyczną, eliminację sztucznie wytwarzanych kolejek pacjentów i tym samym ustalenie klinicznych priorytetów postępowania. Celem segregacji jest zapewnienie laminarnego przepływu pacjentów przez oddział, oraz zminimalizowanie ryzyka błędu w ocenie stanu pacjenta.

System segregacji służy ponadto do oceny, czy przyjęcie w SOR jest umotywowane faktycznym stanem pacjenta, a co za tym idzie do uzasadnienia odmowy przyjęcia, do oceny rokowania, stawiania wstępnej diagnozy, lepszego wykorzystania zasobów oddziału. Pacjenci z drobnym urazem zakwalifikowani do kategorii pilności w kolorze zielonym i niebieskim, mogą być przekierowani przez TRIAGE do POZ lub poradni rodzinnej w godzinach pracy poradni.



W pobliskich miejscowościach również znajdują się szpitalne oddziały ratunkowe, w których czas oczekiwania na przyjecie może być krótszy:

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza, ul. ks. Józefa Bielawskiego18, Brzozów, tel. (013) 430 95 52.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle, ul. Lwowska 22, Jasło, tel. (013) 443 75 03.

SP Zespół Opieki Zdrowotnej w Lesku, ul. Kazimierza Wielkiego, Lesko, tel. (013) 469 807.

Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, ul. Monte Cassino 18, Przemyśl, tel. (016) 677 50 00.

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ul. Lwowska 60, Rzeszów, tel. (017) 866 44 44

Personel:

Personel Specjalizacja
lek. Bazia Andrzej kierownik oddziału, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej
lek. Petrov Pavlo specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii
lek. Łukaszek Daniel -
lek. Kaistro Yuliia -
mgr Grysztar Ewa pielęgniarka oddziałowa, specjalistka pielęgniarstwa ratunkowego i zachowawczego