2024-06-28 10:47:15 r.

Ptoza czyli opadanie powieki


Jest nam niezwykle miło poinformować, iż Paweł Kolman - lekarz Oddziału Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej naszego Szpitala zdobył 1. miejsce w konkursie na najlepszą pracę w sesji Młodego Okulisty podczas 55. Zjazdu Okulistów Polskich w Lublinie, który odbył się 13-15 czerwca br.

Tematem wystąpienia była: "Małoinwazyjna metoda korekcji ptozy - technika Singh'a: doświadczenia własne".

Lekarz przedstawił zebranym swoje doświadczenia z pracy w Oddziale Okulistyki, w którym od dziewięciu miesięcy wykonuje procedury operacyjne korygujące opadanie powieki powyższą techniką.

- Jest to małoinwazyjna metoda korekcji opadnięcia powieki. Charakteryzuje się krótkim czasem zabiegu, szybką rekonwalescencją oraz minimalnym naruszeniem anatomii pacjenta. Ponadto jest odwracalna (w razie potrzeby) i może być zastosowana przy wszystkich stopniach ciężkości ptozy - informuje lek. Paweł Kolman.

Opadanie górnej powieki oka może być zaburzeniem bardzo dokuczliwym dla pacjenta, a z czasem może doprowadzić także do problemów z widzeniem. Zmiany w położeniu powiek i ich wyglądu mogą zachodzić latami; często jest to związane z wiekiem. W sytuacji, gdy pacjent zaobserwuje u siebie niepokojące zmiany pozycji powieki, powinien zgłosić się ze skierowaniem do Poradni Okulistycznej, w której zostanie mu zaproponowana odpowiednia ścieżka terapeutyczna.