Badanie krwi i moczu oraz pozostałe badania laboratoryjne wykonywane są w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologii w godzinach 7:15 - 13:45 (od poniedziałku do piątku). Wyniki wydawane są w godz. 7:15 - 13:30 oraz 15:00 - 17:30.

Niezależnie od tego, czy jest to regularne badanie przesiewowe, czy test w celu wykrycia konkretnego problemu, do badania krwi należy się zazwyczaj przygotować.

Pozostawanie na czczo, czyli zachowanie 8–12-godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku, to jeden z najczęstszych wymogów. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

Co do zasady nie powinno się wykonywać się badań po nieprzespanej nocy i intensywnym wysiłku fizycznym. Przed pobraniem wskazany jest 15-minutowy odpoczynek, ponieważ nawet niewielka aktywność fizyczna może wpłynąć na rzetelność uzyskanego wyniku. W przypadku niektórych badań zaleca się rezygnację z intensywnej aktywności fizycznej już ok. 24 godzin przed badaniem. Bezpośrednio przed pobraniem należy unikać też stresu i palenia papierosów.

W okresie ok. 12 godzin przed planowaną wizytą w laboratorium pacjent powinien zrezygnować z picia kawy, herbaty, a także innych napojów, które dostarczają do organizmu kofeinę.

Decyzję dotycząca odstawienia przyjmowanych leków należy zawsze skonsultować z lekarzem, który oceni czy stężenie leku wpływa na wynik.